Lázár: a két ünnep között is üljön össze a parlament
Lázár János azért tartja szükségesnek az ülésezést, mert még idén el akarják fogadni az egyházügyi törvényt.
Lázár János azért tartja szükségesnek az ülésezést, mert még idén el akarják fogadni az egyházügyi törvényt.
„A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről" szóló törvényjavaslatot készített több fideszes országgyűlési képviselő, köztük Lázár János frakcióvezető, a javaslat pénteken került fel a parlament honlapjára.
Lázár János tudatos provokációnak tartja és visszautasítja Mesterházy Attila azon pénteki, sajtóértesülésekre hivatkozó állításait, amely alapján a Fidesz-frakcióvezetője Hódmezővásárhelyen, az elmúlt hetekben házigazdája volt egy olyan megbeszélésnek, amelyen miniszterelnök-váltásról volt szó.
A Kereszténydemokrata Néppárt frakciója egyetért a Fidesz javaslatával, hogy a közjogi kritériumoknak megfelelően történjen az új egyházügyi törvény bevezetése.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szerint sajtóinformációk utalnak egy Hódmezővásárhelyen rendezett informális megbeszélésre, ahol a kormányfő lecserélése lehetett a téma.
"Meg tudom érteni, hogy valaki hazautazik, és nem Budapesten várja a Jézuskát" - így reagált Lázár János a rendkívüli Fidesz-frakcióülést követően arra kérdésre, hogy mit szól az IMF-EU-delegáció távozásához.
Hatályon kívül helyezik a júliusban elfogadott új egyházügyi törvényt "jogtechnikai megfontolások" miatt - jelentette be pénteken Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, hozzátéve, hogy az új jogszabályt még idén el kell fogadni, várhatóan a két ünnep között.
Lázár János szerint az oktatáspolitikának nem célja a két tanítási nyelvű általános iskolák működtetése a következő időszakban, pedig Magyarország nyelvi lemaradása a régiós országokkal összehasonlítva már a középiskolai szinten tetten érhető - tette közzé az IT Services informatikai szolgáltató.
A Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa nem lepődött meg azon, hogy a miniszterelnök beszédéből nem lehetett rájönni, mi a véleménye a fiskális unióról. Nagy Attila Tibor szerint Orbán Viktor taktikázik.
Nem kevés bizonytalanságot okozott a képviselőknek és az apparátusnak Orbán EU-csúcsot követő kijelentése, miszerint a költségvetést külső okokból teljesen át kell dolgozni. A jövő évi büdzsé parlamenti előkészítésének jelenlegi fázisában ugyanis már rendkívül nehéz beavatkozni az eljárás menetébe anélkül, hogy ne kelljen új költségvetést írni. Úgy tűnik, a kormány elvágta a gordiuszi csomót. Megoldása most sem szépségdíjas.
Lázár János hétfő délután ismertette az újságírókkal a Fidesz-KDNP frakcióülésén hozott döntéseket. Többek között kiderült: 3 éves kortól lesz kötelező az óvoda, és hogy a parlament őszi ülésszakában biztosan nem születik döntés az EU-paktumhoz való csatlakozásról. Lázár szerint nem ördögtől való ötlet népszavazás kiírása a paktumról.
Az MSZP elnöke szerint igazolódott korábbi aggodalma: Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője mondta meg Schmitt Pálnak, kiket jelöljön a Kúria és az Országos Bírói Hivatal (OBH) élére, az államfő pedig végrehajtói szerepbe kényszerülve eleget tett a kérésnek.
Átlagosan nem fognak többet keresni a képviselők a javadalmazásukról szóló fideszes javaslat megvalósulása esetén, ugyanakkor a rendszer sokkal átláthatóbb lesz, megszűnnek a zavaros, visszaélésekre és a "trükközésre" lehetőséget adó viszonyok - hangsúlyozta Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvényjavaslat expozéjában csütörtökön a Parlamentben.
Egyre több település gondolja úgy: ha nem muszáj, nem érdemes fizetni a közműszolgáltatásokért, a kormány úgyis beavatkozna, ha nagy baj lenne - írja csütörtöki számában a Világgazdaság.
Az Országgyűlés mai ülésén kezdi tárgyalni Lázár János országgyűlési képviselők javadalmazásáról, illetve Matolcsy György Magyarország pénzügyi stabilitásáról, valamint az államháztartásról szóló törvényjavaslatait. A képviselők mindhárom előterjesztésről időkeretben szólhatnak.
Több ponton az előterjesztő, Lázár János elképzelésétől eltérően alakítaná át a képviselők javadalmazási rendszerét a parlament alkotmányügyi bizottsága. A testület - az új jövedelmezési szabályok kidolgozására létrejött albizottság javaslatára - úgy növelné a politikusi fizetéseket, hogy az országgyűlési képviselők a csaknem bruttó 750 ezer forintos alapdíjukon felül a bizottsági tagságért pótdíjat kapjanak. A bizottsági ülésektől rendszeresen távolmaradókat sem szankcionálnák tiszteletdíj-megvonással.
A köztársasági elnök elfogadta a Fidesz frakcióvezetőjének javaslatát és várhatóan még a héten megteszi jelölését a Kúria, valamint az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének személyére. Erről Lázár János számolt be az államfővel folytatott keddi megbeszélését követően újságíróknak.
Az MSZP frakcióvezetője nem tett konkrét személyi javaslatot a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének személyére az államfővel folytatott keddi megbeszélésen, mivel - mint a találkozóról távozóban közölte - "délután jön majd Lázár János és majd ő megmondja, hogy ki lesz az, akit a köztársasági elnöknek ki kell neveznie".
Nagyon nem tetszett a fideszes polgármestereknek, hogy Orbán Viktor a keddi frakcióülésen értésükre adta: ha vissza is akarják szerződtetni az államosítani kívánt iskolákat, akkor sem az önkormányzatok lesznek a fenntartók, legfeljebb csak működtethetik az intézményeket – tudta meg a reggeli frakcióülés résztvevőitől a hvg.hu. Néhány kérdésben azonban úgy tűnik, a kormányfő hajlandó engedni a köznevelési törvénnyel szembemenő fideszeseknek. Az oktatási államtitkár a tanácskozást követően magabiztosan nyilatkozott, győzelemként értékelve, hogy a miniszterelnök ismét kiállt a törvénytervezete mellett.
Megmerevedtek az álláspontok a Fideszben a kereszténydemokrata Hoffmann Rózsa kidolgozta köznevelési törvény elleni küzdelemben: a tervezetet több száz módosító indítvánnyal írnák át a nagyobbik kormánypárt képviselői, mert a legalapvetőbb kérdésekben sem értenek egyet az oktatási államtitkár javaslatával. A megoldást nehezíti, hogy a tervezettel szembenállók is megosztottak, a miniszterelnök viszont továbbra is hajthatatlan és kitart Hoffmann Rózsa mellett. Pedig a két frakciót szorítja az idő, az előterjesztésről jövő héten szavaz a parlament. Többek szerint a keddi frakcióülés sorsdöntő lesz.